Google Tarot Falı Bak,Tarot Bak,Tarot Falı,Tarot Falıma Bak,Fal Bak,Falcı

Tarot’un Anlamı

Ne demiş atalarımız, fala inanma falsız da kalma. Yüksek ihtimal onlar bu sözü kahve falı için söylemişlerdi ya da halk arasında böyle bilinir fakat şu an popülerlik kazanan, hatta fal sektörünü ele geçiren bir tür var ki, onlar bize ‘hem falsız kalma hem de fala inan’ diyorlar. Hepimizin rahatça tahmin edebileceği gibi mevzu bahis olan fal türü ‘Tarot falı’ . Peki, Tarot falı nereden gelip, nereye gidiyor?

Tarot’un nasıl ortaya çıktığına dair ise anlatılan çok sayıda öykü var. Bunlardan bir tanesi Tarot’un üç bin sene önce Mısır’da yaşayan İbraniler tarafından yaratıldığını söyler. Bu iddiaya göre Tarot kelimesi Musevilerin kutsal kitabı Tora’nın tersten okunuşundan gelmektedir. Bir başka rivayet ise Tarot’un geçmişini çok daha eskilere götürür ve kökenini Mısır’ın gizemli tarihine dayandırır. Tarot’un kartlarını sembolize eden hiyerogliflerin Giza Sfenksi’nin altındaki tapınakta bulunduğunu iddia eder ve bu rivayete göre bazı semboller insanlara açıklanmış ve gizli tutulmuştur. İnsanlık tarihinin bu çok eski kehanet yönteminin kökeninin Çin olduğunu iddia edenlerin savları ise şöyle: Tarot, M.S.618 tarihinde Çin’de egemen olan Tang Hanedanı zamanındaki kâğıt paralar örnek alınarak çizildi.

Tarot, M.S.618 tarihinde Çin’de egemen olan Tang Hanedanı zamanındaki kâğıt paralar örnek alınarak çizildi

Tarot, M.S.618 Çin Hanedanı Tang

Tarot 15’ci yüzyılda ise karşımıza bir kart oyunu olarak çıkar. Avrupa’da henüz iskambil kâğıdı yokken, Bonifacio Bembo adlı bir ressam, Milanolu Visconti ailesi için bir seri isimsiz ve numarasız kart resimler. Desteye “Tarocchi” adı verilir. Tarot uzun süre kâğıt oyunu olarak görülür ama falcılıkta kullanılmaz. 1450’li yıllarda yaratılan bu deste günümüze ulaşan en eski ve tam Tarot destesidir. Tarot böylece İtalya’nın zengin kesimi arasında popüler bir kart oyunu haline gelir.

Tarot Kartları Hazırlatan Milanolu Visconti ailesi

Tarot Kartları Hazırlatan Milanolu Visconti ailesi

 

Yine tarot falcılarının en bilindik destelerinden bir tanesi de waite-smith destesidir. Bu deste ile Tarot kehanet yöntemi olarak kullanılmaya başlanmış ve birçok kültüre yayılmıştır. Tarot kartlarının yapısından bahsedecek olursak; Tarot destesi Büyük Arkana (22 kart) ve Küçük Arkana (56 kart) olarak ikiye ayrılır. Büyük arkana içinde bulunulan psikolojik durumları tanımlamaktadır ve romen rakamlarıyla 0 (joker) dan başlayarak 22 (dünya) ye kadar numaralandırılmışlardır. Küçük arkana ise 4 seriye bölünmüştür ve günümüz iskambil kâğıtlarındaki 4 seriye karşılık gelir. Kalan 16 kart ise saray kartları olarak adlandırılır. Tarot falı hakkında kısaca bilgi sahibi olduk.

Şimdi bir de şu soruya yanıt verelim: Herkes tarot falı bakabilir mi? Tarot falı bakmak özel ya da mistik bir güç gerektirmemektedir. Lazım olan en önemli şey gözlem ve yorumlama yeteneğidir. Tarot falında öncelikle belirleyici kartlar seçtirilir daha sonra ise diğer kartlar seçtirilerek bu belirleyici kartlar ile diğerleri arasında bağlantı kurulup yorum yapılır. Bunun yanı sıra temel açılım çeşitlerinin de bilinmesi gerekir. En çok kullanılanı kelt haç açılımıdır. (kelt açılımı denmesinin sebebi ise kartların diziliminin kelt haçına benzemesidir.)Sonuç olarak fallarla inanalım ya da inanmayalım, Tarot falına inanan kişilere göre, yaşadıklarımızı ve geleceği hiç birimiz değiştiremeyiz fakat kartlara verdiğimiz enerji sayesinde, danıştığımız sorulara alacağımız cevaplarla merak ettiklerimizi yanıtlayabilir ve yönümüzü çizebiliriz.

 

 

Hakkında 

FAL belki gerçek belki değil benim amacım sizlere, bu fal oyunu hakkında bilgi vermek ve bazı tarot fallarının nasıl bakıldığı hakkında fikir sahibi olmanızı sağlamaktır.

    Find more about me on:
  • facebook
  • googleplus
  • twitter