Google Tarot Falı Bak,Tarot Bak,Tarot Falı,Tarot Falıma Bak,Fal Bak,Falcı

Tarot’un Geçmişi

Tarot falı ve tarot kartlarının tarihi çok büyük bir geçmişe sahip değildir. Tarot kartlarının Hindistanda ilk olarak ortaya çıktığı ve hatta Tapınak Şövalyelerinin tarot kartlarını kullandıkları söylentileri bulunmasına karşın tarot kartları 15.yy’da batıda ortaya çıkmıştır.
Ortaya çıkan bu tarot destelerini hazırlayanlardan üçü 1400’lü yılların ortalarına ait olan Visconti Sforza destesi ,Piza prensi Francois Fibbia destesi ve Mantegna destesi olarak sayılabilir. Mantega destesinde numaralandırılmış 50 kart, 5 gruba ayrılmıştır. Bu tarot kartların ortak özelliği ise tamamen el yapımı olmaları ve bu tarot kartların üzerlerindeki resimlerin ortaçağa ait figürler olmalarıdır.

Yine 1400’lü yılların ortalarında ortaya çıkan ve günümüzde en çok kullanılan Tarot destelerden biri olan Marsilya destesinde Deli (Joker) kartına numara verilmemiş olup, diğer Arcana Majör kartları ise Roma rakamları ile numaralandırılmış olarak karşımıza çıkar.

Günümüzdeki 78 tarot kartı vardır. Bu 78 kartlık tarot destesinin geçmişi 1725 – 1784 arasında yaşamış olan Court de Gebelin tarafından oluşturulmuştur. Gebelin’e göre Arcana Majör kartları da Dünyanın oluşumuyla ilgili olaylar resmedilmektedir. Yine Arcana Majör kartlarında numaralandırılmış 21 kart ve Deli kartıyla birlikte 22 kart bulunmaktadır ve bu kartlar Mısır kültürüne aittir. Hatta Gebelin Mısırın büyü tanrısı tarafından kainatın bilgilerinin yer aldığı düşünülen Thot’un Kitabının bir kalıntısı Tarot’tur der. Tarot destesindeki diğer kartlar ise 14 kartlık 4 takımdan oluşan (14×4=) 56 adettir ve bu kartlara Minör Arcana adı verilir.

Arcana kelimesinin kökü Latince Arcanus’tan gelmekte olup (anlamı;Gizem,Esrar),orjinali Arcanum yani “gizli bilgi” dir.

1800’lü yıllara geldiğimizde ise Papus,Tarot kartlarıyla Eski Mısır arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmıştır. Eliphas Levi takma adıyla bilinen A.L. Constrant ise bu kartlarla Kabala arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur.


Tarot bu kadar popüler olmasını Dr. Arthur Edward Waite’e borçludur. Waite (1857–1942) Golden Dawn adlı bir grubun üyeliğini ve başkanlığını yapmış ve bu zamana tarot kartlarından kadar sadece saraylı kartları ve 4 as kartı resimli iken onun sayesinde geriye kalan 36 kartta resmedilerek fala bakana ilham vermesi sağlanmıştır. Waite bu sayede tarotu dünyanın en çok bilinen fal bakma yöntemi haline gelmesini sağlamıştır. Waite hazırlattığı bu tarot destesi Rider destesi olarak bilinir. Bu kartların üstünde PCS yazmaktadır. Bu bir kısaltma olup bu kartların çizimlerini yapan yine Golden Dawn(1888) grubu üyesi Pamela Coleman Smith’in adının baş harflerinin kısaltmasıdır.

Tarot desteleri henüz tamamlanmamış ve tamamlanamıyacaktır. Çünkü her topluluk kendine uygun tarot kartlarını yapmaktadır. Günümüzdeki en ilgi çekici deste ise Aleister Crowley tarafından hazırlanan Thoth destesidir.

Bu makale www.tarotfalim.net tarafından hazırlanmış olup izinsiz alıntı yapılamaz.

Hakkında 

FAL belki gerçek belki değil benim amacım sizlere, bu fal oyunu hakkında bilgi vermek ve bazı tarot fallarının nasıl bakıldığı hakkında fikir sahibi olmanızı sağlamaktır.

    Find more about me on:
  • facebook
  • googleplus
  • twitter